Архів записів

1180771Про родину Шевченка, село Моринці, видання «Кобзаря» та заслання поета відомо ще зі шкільної програми, але в житті Шевченка було багато інших цікавих фактів, менш відомих широкому загалу. Спеціально до 210 річниці з дня народження Кобзаря ми підготували добірку із цікавих та маловідомих фактів про Тараса Григоровича.
Два роки школи, двісті років слави
Основною освітою Тараса були два роки навчання у церковно-

парафіяльній школі. Майбутня гордість української культури – Шевченко завдячував багатьма своїми знаннями баронесі Софії Григорівні Енгельгардт. Чарівна красуня вчила юного козачка польській та французькій мовам, а загальне уявлення про світ Тарас отримував від лакеїв.

 

223«Мені тринадцятий минало...»

 


    Дорога «душа»
    2500 рублів – еквівалент 45 кілограмів срібла – саме стільки було витрачено на викуп поета з кріпацтва. Заробити таку фантастичну суму зміг Карл Брюллов, написавши портрет Василя Жуковського та продавши його на аукціоні. За деякими даними, частину грошей було надано імператорською сім'єю. 400 рублів виділила сама імператриця Олександра Федорівна і по 300 рублів – спадкоємець престолу Олександр II та княгиня Олена Павлівна.
    «Академік гравіювання»
    За життя Кобзаря більше цінували як художника, аніж як поета. Він був улюбленим учнем Карла Брюллова. У 1860 році був удостоєний звання «Академік гравіювання» Імператорською Академією мистецтв за гравюру за картиною Рембрандта «Притча про працівників на винограднику».

 

230Притча про робітників на винограднику
Офорт, акватинта. 1858


     Хіпстер ХІХ століття
    Ми звикли до образу Шевченка, зображеного на портретах у вигляді стомленого вусатого мужика в шапці та свиті. Втім, така однобока картина не зовсім відповідає дійсному образу Тараса. Шевченко був молодим прогресивним демократом і не любив ні надмірної пишноти, ні скромної стриманості в одязі. Але в перші роки життя в Петербурзі модний портретист заробляв пристойні кошти, які з радістю витрачав на модний одяг. Зокрема, у своєму щоденнику поет писав про особливе задоволення, отримане від придбання гумового плаща-макінтоша, який коштував 100 рублів. Для порівняння, перебуваючи у складі археологічної комісії, Шевченко заробляв 150 карбованців на рік.
     Велелюбний Тарас Шевченко
    Тарас Шевченко багато разів закохувався за своє життя. Серед симпатичних йому жінок були односельчанка Оксана Коваленко, польська швачка Дзюня Гусиковська, натурниця Амалія Колберг, княжна Варвара Рєпніна-Волконська, дружина полковника Ганна Закревська, Ганна Ускова. Після повернення із заслання Тарас закохався у 14-річну актрису Катерину Піунову.
    Лукер'я Полусмакова: весілля, яке не відбулося
   Останнім коханням поета стала 20-річна служниця Лукер'я Полусмакова. Вона цілком полонила серце Шевченка, про що відомо з біографії письменника. На 46-му році життя він закохався в дівчину і збирався на ній одружитися. Тарас Григорович готував для нареченої посаг, готувався до весілля, найняв міського вчителя для грубуватої і простакуватої Лукер'ї. Але не судилося. Кажуть, що Тарас застав кохану в обіймах того ж таки вчителя, що й стало причиною розриву.
    За другою версією, Лукер'я сама не захотіла їхати з Шевченком до Петербурга, воліючи залишитися у звичних обставинах життя. Але найбільше дослідники схиляються до версії, що Кобзар зрозумів, що Лукер'я жадібна, груба і неохайна, а найголовніше – погодилася на шлюб із Тарасом Григоровичем виключно з корисливих міркувань.
    До самої смерті Тарас Григорович мріяв здобути кохання та побудувати сім'ю, але ні з ким не склалися тривалі стосунки.

 

224Лукер'я Полусмакова. Вугілля. 1860

 


    «Щоб лани широкополі, і Дніпро, і кручі було видно...»
    Тарас Шевченко має дві могили. Як відомо, спочатку він був похований у Петербурзі, на Смоленському цвинтарі, але за два місяці труну з тілом покійного перевезли на батьківщину до Канева де перепоховали, згідно із завітом.
    Перепохованням займалися художник Григорій Честаховський та Михайло Лазаревський, близькі друзі письменника. Усю дорогу труну супроводжували процесії, духовенство, військовий оркестр та гімназисти. Діячі місцевих громад приходили вшанувати його пам'ять, коли труну залишали на ніч у церкві, а в Україні було організовано значну церемонію з нагоди перепоховання, у якій взяли участь студенти, діячі культури та прості українці.
    Наразі на місці колишнього поховання в Петербурзі встановлено пам'ятний камінь.

 

1394162Пам'ятний камінь на місті колишній могили в Петербурзі


     Найвідоміший Кобзар
   Найвідоміший книзі Шевченка «Кобзар» у Черкасах присвячено цілий музей. Збірник перекладено більш ніж 100 мовами. За час життя поета Кобзар перевидувався 4 рази, а за часів СРСР його тираж налічував 8 мільйонів копій.
     Мініатюрній «КОБЗАР»
    Український майстер Микола Сядристий створив найменше у світі «видання» «Кобзаря», розміром трохи більше половини квадратного міліметра – набагато менше від макового зернятка. Це майже в 19 разів менше за найменшу японську книгу. Сторінки настільки тонкі та мініатюрні, що гортати їх можна лише кінчиком загостреного волоска. Палітурка зшита павутинкою, а обкладинка зроблена з пелюстки безсмертника.

 

225Найменший у світі "Кобзар"

 


     Твори Шевченка на мові есперанто
    Твори Тараса Шевченка перекладені більш ніж сто мов світу. Серед них – японська, корейська, арабська і навіть міжнародна мова есперанто. Найбільше перекладів було здійснено російською, німецькою, польською, англійською мовами.

 

227Твори Шевченка на мові есперанто

 


     Найбільший портрет Кобзаря
   500 м² – площа найбільшого портрета Кобзаря. Написано його у Харкові на стіні 17-поверхового будинку за адресою проїзд Садової, 30 та внесено до Книги рекордів України. Графіті малювали ночами протягом двох тижнів.

 

222Графіті з портретом Шевченко


     Шевченко на Придністровських банкнотах
   Дещо несподівано вшанували пам'ять Кобзаря на території невизнаної Придністровської Молдавської республіки: у 1995 році в обіг було введено банкноти у 50 000 рублів, на лицьовій стороні яких був портрет українського гетьмана Богдана Хмельницького, а на зворотній – пам'ятник Шевченку перед університетом у Тирасполі.
    А вже 2002 року дизайн купюри оновили. Так, на банкноті у 50 рублів на лицьовій стороні з'явився портрет Тараса Шевченка. Банкнота була зеленого кольору, тож у свідомості молдаван «зеленими» довго залишалися не американські долари, а саме гроші з Шевченком.
    У 2007 році було затверджено остаточний дизайн грошей – сіро-зелений колір із незмінним Кобзарем.

 

228Портрет Шевченка на банкноті невизнаної Придністровської Молдавської республіки


    180 населених пунктів
    У 1964 році, коли відзначався 150-річний ювілей Великого Кобзаря, 196 населених пунктів СРСР носили ім'я Шевченка. Наразі в Україні 164 населені пункти названо на честь поета. У Казахстані на його честь названо Форт-Шевченка, з 1964 по 1991 роки місто Актау називалося Шевченком. Також однойменну назву носять 3 села, 4 селища та 8 хуторів в Адигеї, Башкортостані, Краснодарському краї, 8 областях РФ і село в Рибницькому районі Придністров'я.
Крім того, на честь Тараса Григоровича Шевченка названо морську затоку в Аральському морі та вершину висотою 4200 м на північному схилі Великого Кавказу, на бічному хребті. Це ім'я дали їй українські альпіністи, які вперше підкорили кавказьку вершину у 1939 році.

 

229Пік Шевченка на Кавказі


    Рекордна кількість пам'ятників
    У світі налічується 1384 пам'ятники Кобзареві. Така кількість є другою для однієї людини. Більше, вважають дослідники, лише пам'ятників Ісусу Христу. Щоправда, існує версія, що Тараса Шевченка випереджає Володимир Ленін. Але останніми роками, принаймні в Україні, кількість таких пам'яток суттєво зменшилась.
    На території України налічується 1256 монументів, а ще півтори сотні – в 35 інших країнах світу – від Бразилії до Китаю.
    Перший пам'ятник Тарасові Шевченку встановили в 1881 році в місті Форт-Шевченко.

 

360506Пам'ятник Шевченку Т.Г. у Вашингтоні, США
Рік відкриття: 1964.



    Шевченко на Меркурії
  У 1973-1975 роках автоматична станція "Марінер-10" вперше провела фотографування Меркурія зблизька. Виявили, що поверхню планети покривають кратери різних розмірів. За правилами Міжнародної астрономічної спілки їх називали на честь видатних художників, музикантів, письменників та поетів. Тому один із 300 кратерів Меркурія отримав ім'я Кобзаря. Діаметр кратера Шевченка – 137 кілометрів.

 

226Карта, складена на підставі знімку апарату "Марінер-10". "Шевченка" - у центрі



Гол.зберігач фондів музею Придунав' я Сюпюр Г.П.

Добавить комментарий