Архів записів
Контакты

 

Україна, Одеська область,
м. Ізмаїл, вул. Тульчианівська (Котовського), 51.

Тел.: (04841) 2-00-87, 2-16-70.
Факс (04841) 2-00-87 .

E-mail: Этот адрес электронной почты защищен от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра.

Благодійний рахунок музею Придунав'я
UA438201720314231004301022613
ЕДРПО 20953156

Музей працює для відвідувачів щодня з 9.00 до 17.00, без вихідних.

30 2017Мабуть, найочікуваніша пора року для всіх – це весна. І в багатьох країнах день 1 березня – це не тільки перший день весни, але ще і свято. Так в Молдавії, Румунії, Придністров'ї, Болгарії, Греції, Македонії, Албанії з настанням весни на вулицях міст і сіл можна зустріти людей з яскравими червоно-білими талісманами на грудях – мерцішорами.
У мешканців багатонаціональної Одещини свято Мерцішор

традиційно відкриває весну. Цього дня заведено дарувати одне одному китиці та квітки з червоних і білих ниток – мартеніци, мерцішори. Ці милі прикраси носять на одягу протягом усього місяця.
    Свята "Мерцішор" немає в офіційних календарях, але Міжурядовий комітет ЮНЕСКО із захисту культурної спадщини прийняв рішення про включення цього свята до списку всесвітньої культурної спадщини ЮНЕСКО.
    Історичне коріння Мерцішора залишається загадкою, але зазвичай вважається, що це свято виникло за часів Римської імперії, коли Новий рік святкували 1 березня, місяця бога Марса. Марс був не лише богом війни, але ще і богом землеробства, сприяючим відродженню природи. Ця подвійність відбита в Мерцішоре, де білий і червоний колір можна розуміти як символи світу та війни.
    Археологічні розкопки доводять, що амулети, на зразок сучасного мерцішора, існували ще близько 8 тисяч років назад. Тоді вони робилися у формі маленьких камінчиків розфарбованих в білий і червоний колір, які носилися на шиї. Фольклорист Симон Флоря Маріан писав, що на Буковині мерцішор складався із золотої або срібної монети на червоно-білій нитці, яку діти носили на шиї. Дівчата теж носили мерцішор на шиї перші 12 днів весни, а потім вплітали його у волосся до прильоту лелек або до цвітіння перших дерев. Тоді червоно-біла нитка прив'язувалася до дерева, а на монету купували каш (вид овечої бринзи).
    Відповідно до однієї легенди, в перший день березня на лісову галявину вийшла дівчина красуня Весна, оглянулась навколо і побачила як крізь пробивається підсніжник. Вона вирішила допомогти йому та почала розчищати землю навколо, визволяючи від колючих гілок. Це побачила Зима і розсердилася. Вона махнула руками, призвавши сніг з холодним вітром, щоб знищити первоцвіт. Проте Весна прикрила квіточку своїм руками і вкололась об терен. З її руки впала крапля гарячої крові й квітка ожила. Так Весна перемогла Зиму. Кольори мерцішора символізують її червону кров на білому снігу.
    За іншою легендою, Сонце спустилось на землю в образі прекрасної дівчини. А злий Змій викрав і закрив його в своєму палаці. Після цього перестали співати пташки, діти забули, що таке радість та сміх, і весь світ поринув у печаль. Один сміливий юнак вирішив врятувати Сонце. Цілий рік він шукав палац Змія, а коли знайшов, то викликав його на двобій. Вони довго боролись, але в результаті юнак переміг Змія та визволив прекрасне Сонце. Воно піднялось на небо та осяяло весь світ. Настала весна, природа ожила і люди згадали що таке радість. Проте сміливий юнак не встиг побачити весну. Його тепла кров стікала на сніг. Впала остання крапля крові, він помер від ран. Там де танув сніг, виростали білі квітки – підсніжники. З тієї пори на честь визволення світу від темряви та печалі люди сплітають два шнурочки з квіточками білого та червоного кольорів. Червоний символізує любов до краси і пам'ять про кров загиблого юнака, а білий – здоров'я та чистоту підсніжника, першої весняної квітки.
    Мерцішори носять на одягу протягом всього місяця, а 31 березня знімають і розвішують на квітучих фруктових деревах. Вважається, що завдяки цьому людям буде сприяти успіх протягом всього року. За повір'ям, якщо загадати бажання коли вішаєш мерцішор на дерево, то воно обов'язково збудеться. Бажання завжди у всіх були різними, але цього року, у всіх бажання лише одне. І неважко здогадатися, яке!

 

                                                                      Заст.директора з наукової роботи Альошина К.П.

 

mercishor chat 1 0

 

10 2017

Добавить комментарий